
Логично. Јер мало ко је од светских моћника спреман лично да дође и види својих руку дело – полунезависну државну творевину, чедо многих отаца – и међу њима је министар спољних послова Француске, господин Кушнер – узгојено у америчком геостратешком инкубатору. Велик је ризик суочавања са лошим генима, у најмању руку са нескривеним криминалним склоностима.
Уосталом, француски председник је као човек склон нетрадиционалним решењима. Да ли је у питању природна радозналост, да ли жеља да се Француска врати на велику политичку сцену – уз јавно незадовољство већег дела америчког естаблишмента – али нешто тера господина Саркозија да добровољно преузима на себе улогу глобалног миротворца. И ако ради тог великог циља треба разговарати са сумњивим момцима – ништа, то му дође као цена његовог поимања своје високе мисије. И зато је одмах после напада на успавани Цхинвал господин Саркози пожурио да пружи руку организатору ове крваве акције, свом грузијском колеги Сакашвилију - све у име мира.
А после овог чина, ништа га не кошта да пружи руку и Хашиму Тачију. Јер нико га још није ухватио са скалпером у руци. Па није ваљда лично трговао органима отетих Срба!?
Уосталом узвишена миротворачка мисија не трпи гадљивост. На Балкану, рецимо, на наше очи рађа се нова тактика помирења Србије и Косова. Прво потпредседник САД лети за Приштину из Београда, затим Саркози једне недеље дочекује Бориса Тадића, а следеће Хашима Тачија - тек да се нико не увреди. Шта више, француски председник, по речима његовог министра Кушнера, планира крајем године да посети... да, да, баш тако – и Београд, и Приштину. И што је најбитније, са свима бележи пуно узајамно разумевање, свима дели обећања за чланство у Европској унији и свима нуди финансијску помоћ.
Резултат – Париз су потпуно задовољени напустили и Борис Тадић, и Хашим Тачи. Сви су реферисали о пуној подршци Француске, о својим озбиљним спољнополитичким успесима и о новим перспективама – неко даљег признања, неко разноразних интеграција. И само је председник Француске, испративши госте са широким и искреним осмехом, остао насамо са осећајем своје велике миротворачаке мисије. Тешке мисије.