
И то радује, зато што свака свађа великих и моћних удара по оним малима. Као у пословици - када се слонови играју страда трава. Тако да ако две земље таквог значаја почну боље међусобно да се разумеју лакнуће свима.
Међутим, у последње време појављује се информација која изазива одређену недоумицу у погледу правих намера нове америчке администрације.
Да пробамо да направимо једну компаративну анализу неких изјава и дешавања:
Тако, 12. марта председник САД Барак Обама издаје налог о увођењу новог закона који олакшава економске санкције у погледу Кубе. 30. марта - САД не намеравају да укину трговински ембарго према Куби, изјављује потпредседник САД Џозеф Бајден.
Идемо даље. 20. марта - Администрација САД намерава да успостави конструктиван однос са Ираном, изјављује у својој видео-поруци иранском народу амерички председник. 29. марта - економске санкције, а не дипломатија, ће највероватније погодовати напорима САД за супротстављање нуклеарним амбицијама Ирана. Тако мисли и говори шеф Пентагона Роберт Гејтс.
За сада све подсећа на лаку саботажу појединих чланова администрације. Али...
27. марта Барак Обама званично објављује план повлачења америчких снага из Ирака, у складу са својим предизборним обећањима. А месец дана касније, 30. марта, у интервјуу за Си-Би-Ес Обама саопштава да не планира да убрзава повлачење војске из Ирака, пошто је тој земљи још увек неопходна помоћ САД.
И почасно место у овој колекцији заузимају два телеграма упућења у размаку од 48 часова – 15. фебруара председник САД је упутио званичну честитку свом српском колеги поводом Дана државности, а 17. шаље поздравни телеграм у Приштину у вези са првом годишњицом независности Косова.
Шта је то - политичка флексибилност или неодређеност ставова нове администрације САД? У сваком случају то објашњава зашто у Кремљу традиционално више воле да имају посла са републиканцима. Код њих је све накако стабилније, па макар и не било у нашу корист.
И на крају, питање за сусрет два председника - колико ће времена проћи од тренутка склапања неких договора до тренутка њихове ревизије или кориговања с америчке стране? Пракса показује да нећемо дуго чекати - од два до месец и по дана.